PKK'nin kadinlara siddeti AP tutanaklarina geçti

AK Parti Düzce Milletvekili Kesir, "PKK terör örgütü, çocuklari tehdit ile kaçirmakta, ellerine silah vermektedir. 15 yas alti Ezidi ve Kürt kiz çocuklarini kaçirarak tecavüz, infaz ve intiharlarina sebep olmaktadir." dedi.

Avrupa Parlamentosunda (AP) Parlamentolararasi Komite Toplantisi yapildi. Toplantiya, TBMM'yi temsilen AK Parti Düzce Milletvekili Ayse Kesir, AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik ve CHP Istanbul Milletvekili Gamze Akkus Ilgezdi katildi.

Toplantida, "Siddetten Kurtulus ve Güçleme" baslikli çalistayinda DAES ve Bokoharam'in kadina yönelik siddeti ve tecavüzlerine deginildi. Türkiye adina söz alan AK Parti Düzce Milletvekili Ayse Kesir, PKK terör örgütünün kadinlara karsi uyguladigi siddete degindi.

PKK'nin kadinlara siddeti AP tutanaklarinda

Kesir, "DAES’ten hiçbir farki olmayan, AB ülkelerinin de terör örgütü olarak tanidigi ve ülkemizde eylemler yapan PKK terör örgütü, Insan Haklari Izleme Örgütü raporuna göre, çocuklari tehdit ile kaçirmakta, ellerine silah vermektedir. 15 yas alti Ezidi ve Kürt kiz çocuklarini kaçirarak tecavüz, infaz ve intiharlarina sebep olmaktadir. Bunun buradan kayitlara geçmesini istiyorum." dedi.

"23 maddelik uyum yasasini da çikardik"

Türkiye'nin Istanbul Sözlesmesi olarak bilinen "Kadinlara Yönelik Siddet ve Aile Içi Siddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Iliskin Avrupa Konseyi Sözlesmesini" Parlamentosundan geçiren ilk ülke olduguna dikkat çeken Kesir, söyle devam etti:

"23 maddelik uyum yasasini da çikardik. Avrupa'da pek çok ülke ekonomik gerekçelerle uyum yasasini çikaramamisken bu yasa ile olusturulan Siddet Önleme Izleme Birimlerinin önemini vurgulamak istiyorum."

Kesir, Avrupa'da da egitimli, üniversite mezunu pek çok kadin siddet gördügüne isaret ederek, "Çözüm için hem kadin hem erkek hem de toplumun tamaminda bir zihinsel dönüsüme ihtiyaç vardir." diye konustu.

Oturum baskani Isveçli AP üyesi Anna Maria Corazza Bildt, Kesir'in sözleri üzerine, "PKK, Avrupa'da da terör örgütü olarak kabul ediliyor." ifadesini kullandi

Toplantida söz alan Ingiliz AP üyesi Julie Ward ise kadina siddet konusunda Birlesik Krallik'in yaptiklari ile gurur duymadigini belirterek, "Istanbul Sözlesmesini parlamentosundan geçiremedi, Türkiye'nin yaptiklarini yapamadi." dedi.