FETÖ'nün Mali'deki okullarini Türkiye Maarif Vakfi devraldi

Türkiye Maarif Vakfi, Mali'deki FETÖ okullarini devraldi. Vakif yöneticileri ve TBMM heyeti, Malili yetkililere, FETÖ'nün amaçlari, ülkeleri ele geçirme stratejileri, para kaynaklari hakkinda bilgi verdi.

 

 

 

Türkiye Maarif Vakfi (TMV), Mali'deki FETÖ okullarini da devraldi. Vakif yöneticileri ve TBMM heyeti, Malili yetkililere, FETÖ'nün amaçlari, ülkeleri ele geçirme stratejileri, para kaynaklari, Türkiye düsmanligi ve 15 Temmuz kanli darbe girisimi gecesinde yasananlar hakkinda bilgi verdi.

Türkiye Maarif Vakfi Mütevelli Heyeti üyesi Cahit Bagci, Türkiye-Mali Parlamentolararasi Dostluk Grubu Baskani, AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ve Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyesi, AK Parti Düzce Milletvekili Ayse Kesir, Mali'ye gitti.

Heyet, vakfin, Mali'de egitim ögretim faaliyetinde bulunma, okul açma ve isletme yetkisine yönelik belgeyi, Malili yetkililerden  teslim aldi. Heyet, görüsmelerde, FETÖ'nün amaçlari, ülkeleri ele geçirme stratejileri, para kaynaklari, Türkiye düsmanligi ve 15 Temmuz kanli darbe girisimi gecesinde yasananlar hakkinda bilgi verdi.

Türkiye Maarif Vakfi (TMV) Mütevelli Heyeti üyesi Cahit Bagci, AA muhabirine yaptigi açiklamada, bir yildir sürdürülen görüsmeler sonunda FETÖ okullarinin TMV'ye devriyle ilgili protokolün, 12 Agustos'ta imzalandigini animsatti.

TMV'nin Mali'de egitim ögretim faaliyetinde bulunma, okul açma ve isletme yetkisinin ise 26 Agustos itibariyla onaylandigina isaret eden Bagci, imzalanan yetki belgesinin, TBMM heyetinin huzurunda elden vakiflarina teslim edildigini söyledi.

Bagci, TMV'nin iki ülke iliskilerini daha da gelistirecegini, Türk hükümeti ve Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in himayesindeki maarif okullarinin, Mali'nin geleceginin insasina katki sunacagini ve en kaliteli egitimi vermeyi taahhüt ettigini belirtti.

Bagci, desteklerinden dolayi Mali hükümetine ve bu kritik süreçte katkilarindan dolayi milletvekillerine tesekkür etti.

"Mali'de de FETÖ ile kararli mücadele"

Türkiye-Mali Parlamentolararasi Dostluk Grubu Baskani, AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç de AA muhabirinin sorularini yanitlerken, Dostluk Grubu Baskani olarak, Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyesi, AK Parti Düzce Milletvekili Ayse Kesir ve Maarif Vakfi mütevelli heyeti üyesi Cahit Bagci ile Mali'de bir dizi temaslarda bulunduklarini anlatti.

Ziyaretlerinin öncelikli amacinin, Mali'deki FETÖ okullarinin, Türkiye Maarif Vakfi'na devrini öngören protokolün gereklerinin yerine getirilmesi oldugunun altini çizen Gözgeç, yapilan temaslar sonucunda egitim bakanindan Maarif Vakfi'nin okul açma ve isletme yetki belgesini aldiklarini ifade etti.

Gözgeç,  görüsmeler sirasinda, 15 Temmuz darbe girisiminin ve FETÖ terör örgütünün bulunduklari ülkeler için de bir tehdit olusturdugunu, terör örgütleriyle hep birlikte mücadele etmeleri gerektigini söylediklerini aktardi. Gözgeç, Mali yetkililerinin de FETÖ terör örgütüne karsi mücadelede de kararli olduklarini dile getirdi.

Gözgeç, "Mali–Türkiye iliskilerinin daha da güçlenerek devam edecegine inaniyoruz. Türkiye, Mali'de de FETÖ ile kararli mücadelesini sürdürüyor." dedi.

"Terörle etkin mücadele edilmezse..."

Türkiye-Mali Parlamentolararasi Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyesi, AK Parti Düzce Milletvekili Ayse Kesir de AA muhabirine yaptigi açiklamada, temaslarinda, 15 Temmuz gecesi TBMM'ye ilk giden milletvekillerden biri olarak o geceyi ve Meclis'in bombalanmasini anlattigini belirtti.

Kesir, Malili yetkililere, Türk milletinin 250 sehit ve 2 bin 196 gazi ile 15 Temmuz'da gösterdigi vatanperverligi ve demokrasi mücadelesini aktardiklarini, okullar ve tüm ticari alanlardaki faaliyetlerde, terörle etkin mücadele edilmezse benzer bir sürecin kendilerini de bekleyecegini ifade ettiklerini söyledi.

Ayse Kesir,  sunlari kaydetti:

"Türk Devleti'nin büyük bir devlet oldugunu, terörle mücadelede kararli oldugunu, dostlarimizin güven içinde olmasini, teröristlerin de bir o kadar korkmasi gerektigini ve FETÖ'nün oldugu her yerde Türkiye olarak bizim kararli mücadelemizin sürecegini vurguladik. 15 Temmuz'da liderimiz, Cumhurbaskanimiz en önde mücadele etmis, milletimiz de liderinin arkasinda kararlilikla durmustur. Malili bakanlardan biri, 'Recep Tayyip Erdogan ile Avrupa nezdinde Türkiye daha da güçlenmis ve toplum bilinci de artmistir' diyerek, Türkiye'yi ne kadar yakindan örnek alarak takip ettiklerini ifade etmistir."