'Türk askeri Afrin'de terör magduru kadinlarin kurtaricisi'

AK Parti Düzce Milletvekili Kesir, kadinlarin terör örgütlerince magdur edilmesinin siddetin en acimasiz ve en vahsi biçimi oldugunu söyleyerek, Türk askerinin Afrin'de terör magduru kadinlarin da kurtaricisi oldugunu belirtti.

  

'Türk askeri Afrin'de terör magduru kadinlarin kurtaricisi'

TBMM - HATICE ÖZDEMIR TOSUN

AK Parti Düzce Milletvekili Ayse Kesir, kadinlarin terör örgütlerince magdur edilmesinin siddetin en acimasiz ve en vahsi biçimi oldugunu söyledi. 

Kesir, AA muhabirine yaptigi açiklamada, TBMM Genel Kurulunda HDP'nin "Türkiye'de kadinlarin yasadiklari ayrimcilik ve cinsiyete dayali esitsizlik" baslikli bir grup önerisi verdigini animsatarak öneri metninde terör örgütlerince zorla daga kaçirilan, istismara ve tecavüze ugrayan, ellerine silah verilen kiz çocuklari ve kadinlardan bahsedilmedigini söyledi. 

HDP'nin kadin ve kiz çocuklari üzerinden siyaset yaptigini ancak iki yüzlü davrandigini ifade eden Kesir, kadin ve kiz çocuklarina yönelik siddetten bahsedildiginde tüm siddet unsurlarinin göz önünde bulundurulmasi gerektigine dikkati çekti.

"HDP kadina yönelik siddetle mücadele samimiyetsiz"

Birlesmis Milletler, Insan Haklari Izleme Örgütü gibi uluslararasi raporlarda PKK/YPD/YPG'nin 12 yas altinda zorla eline silah verilen çocuklar, kiz çocuklari ve kadinlarin infazlari, tecavüzleri, okul çagindaki çocuklarin zorla daga kaçirilmasi gibi olaylarin belgeleriyle yer aldigini vurgulayan Kesir, "Bunlarin hiçbirisi HDP'nin önergesinde yer almiyor, bu da HDP'nin kadin ve kiz çocuklarina yönelik siddet ile mücadelede samimiyetsizliklerini ortaya koyuyor. Bir çifte standart söz konusu. Kadinlarin terör örgütlerince magdur edilmesi, siddetin en acimasiz ve en vahsi biçimi." diye konustu.

Kesir, gençlik motivasyonu gibi kamplara alinan daha sonra silahli militanlara dönüstürülen, öldürülen çocuklarla ilgili belgelerin de raporlarda bulundugunu söyledi.

Uluslararasi tüm sözlesmelerde çocuklarin silahli örgütlerce kullanilamayacaginin net olarak tanzim edildigine isaret eden Kesir, "Tüm sözlesmeler çocuklarin istismar edilemeyecegini söyler ama ne yazik ki HDP'nin çocuk ve kadin haklari söylemleri içinde ne bu sözlesmelerin ilgili maddelerini görürüz, ne de kadin ve çocuklarin magduriyetlerini." degerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Parlamentosunda gerçeklestirilen "Terör örgütü ve kadinlar" konulu toplantiya katildigini dile getiren Kesir, orada terör örgütlerince kaçirilan, ellerine silah verilen, tecavüz edilen ve oradan kurtulan kadinlarin konu edildigini belirtti. Toplantida PKK/PYD/YPG'nin de çocuklari öldürdügünü, zorla silahlandirdigini, istismar ve tecavüz olaylarini gerçeklestirdigini zikrettiklerini ifade eden Kesir, PKK'nin DEAS'tan, Boko Haram'dan bir farki olmadigini Avrupa nezdinde dile getirdiklerini kaydetti.

"Türk askeri Afrin'de kadin ve kiz çocuklari için de mücadele ediyor"

Türk askerinin Afrin'de terör magduru kadinlarin da kurtaricisi olduguna dikkati çeken Ayse Kesir, sunlari kaydetti:

"Afrin'de Türk askeri öncelikle sinir güvenligimiz konusunda ciddi bir mücadele veriyor ancak bu mücadelenin bir tarafi da kadinlarin kurtulus mücadelesi. Afrin'de terör yuvalari imha edildikçe kadin ve kiz çocuklarinin kurtulus imkani da artiyor. Orada Türk askeri aslinda kadinlar ve kiz çocuklari için de mücadele ediyor, bu mücadele bu açidan da anlamli."